درباره وبلاگ


وبلاک تخصصی بازار سرمایه خواندنی های جذاب -بورس-اخبار اقتصادی-بانک وبیمه-بازاریابی وتبلیغات-مدیر موفق-پزشکی-عکسهای توریستی کشورها

مدیر وبلاگ : وحید شیرزاد
موضوعات
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :چگونه ثروتمند شویم-مدیر خوب- تبلیغات- بازاریابی -فروش موفق- good manager
ما به راحتی میتوانیم ثروتمند شویم
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
یکشنبه 27 آذر 1390 :: نویسنده : وحید شیرزاد
لئوناردو داوینچی

دوست دارم آسمـان بیـكران دوست دارم مهر و ماه و اختران
بیـشه ها و كـوه هاو دشت ها جوی ها و سبزه هـا و كشـت ها
باد و باران، برف بوران جزر ومد رود و دریا،سیل و طوفان دام ودد
بر طبیعت عاشـق شوریـده ام نوش شادی از لبـش نوشیده ام

لئوناردو داوینچی (Leonardo Davinchi)
داوینچی، در سال 1452 در اطراف شهر فلورانس ایتالیا، از روستای وینچی(Vinci ) زاده شد. پدرش (پی یرد piero) كار قضا ئی داشت.
كودك در مدرسه چندان موفق نبود اما شور و هیجان زیادی نسبت به طبیعت نشان می داد . سخت غرق در كوهستان.ها بود .سنگها، تخت سنگها، گیاهان و جانوران را به شدت دوست می داشت. داوینچی از مهر مادری هم بر خوردار نبود، پدرش هم با او چندان مهربان نبود، اما وقتی دید فرزندش به پیكر نگاری شوق فراوانی نشان می دهد ، او را به كارگاه هنرمند مشهور فلورانس یعنی وروك كی یو (Verrocchio ) سپرد.
داوینچی در شرایط جدید در اثر آموزش های استاد خود به رشته های مختلف علوم مانند ریاضی، علوم تجربی، علوم پزشكی و امور فنی علاقمند شد.
هفده ساله بود كه در كار پیكر تراشی وسایر امور مربوط به آن به استاد ماهری تبدیل شده بود وقادر بود ابزارهای پیچیده وماشین های مورد نیاز را پدید آورد.
اما بزرگان شهر به او اعتنایی نداشتند، لذا به میلدن رفت و هنر خود را در اختیار فرمانروایی شهر میلدن قرار داد . داوینچی كاخ فرمانروا را به زیبایی آراست و تندیسی از وی ساخت.
در سال 1490 او را به شهر پاوی یا (Pavia) فرستادند، تا طرح یك كلیسای بزرگ را ارائه دهد ، داوینچی در این سفر فرصت پیدا كرد و از كتابخانه بزرگ امیر (پاوی یا) بهره گرفت و دانش خود را در ابعاد گوناگون گسترش داد.
وقتی به میلدن بازگشت با استقبال هنرمندان و شاگردان خود روبرو شد. اما چندی نگذشت كه آشوب هایی در ایتالیا بوجود آمد، از این رو مجبور شد دائم از این شهر به آن شهر سفر كند، بالاخره رهسپار رم شد و در باب پاپ مشغول فعالیت شد. اما وقتی پادشاه فرانسه ( فران سواس اول ، Francoisi) جنگ با ایتالیا را پایان داد، داوینچی را با خود به دربار فرانسه برد وبه عنوان معمار، مهندس و نقاش از او بهره گرفت. داوینچی در طول دورانی كه در ایتالیا بود با مرارت های زیادی روبرو شد ، اما در فرانسه به خوبی از او پذیرایی كردند، پادشاه فرانسه یكی از قصر های زیبا ( آن بواز، Ambolse) را به او سپرد تا در آنجا سكونت یابد ، حقوق قابل ملا حظه ای برای او مقرر داشت . اما دوره آرامش او هم پایدار نبود ، در دوم ماه می 1519 دردامان شاگرد خود چشم فرو بست.
وی عاشق پاكباز دانش و هنر بود، همراه با این دو یعنی دانش و هنر زندگی می كرد ، همیشه بین شاگردان خود بود و به آنان الفت داشت، همسری هم انتخاب نكرد ، كسانی هم بودند كه به او رشك می ورزیدند و سعی در بد نام كردن او داشتند.
هر ناموری كه او جهان داشت بد نام كنی ز همر هان داشت
یكی از شاكردانش به نام جایكو مگو (Giacomo) با اینكه خیلی شرور بود اما همواره مورد مهر داوینچی بود. دیگری به نام فران چسكو ملت سی ( Fram cesco mel ) محبوب داوینچی بود و در سایه همت او در پیكر نگاری ترقی شایانی كرد.
داوینچی یك انسان خود ساخته و بسیار پر كار بود، اما متاسفانه بیشتر آثار وی ناتمام مانده است. هنر آفرین دانش پژوه با جنان شتابی در عرصه هنر، علم، فن آوری حركت كرد كه برای پایان دادن آثار خود فرصت نمی كرد. با این وجود به دلیل آنكه طرهها و افكار های خود را به طور منظم یادداشت می كرد، موفّق شد گنجینه گرانبهائی به میراث بگزارد. از میان آفریده های هنری او چهره مو نالی زا (Mona Lisa) شهرت جهانی دارد. لبخند تلخی كه بر لب های این چهره دیده می شود برای قرن ها مورد بحث هنر شناسان بوده است.
عدّه ای می گویند: این لبخند خاطره ای از مادر داوینچی است كه در سیمای لیزا قرار داده است. گروهی دیگر می گویند: داوینچی عاشق جشن سیمایی بوده است، به همین دلیل توانسته است چهره جانداری را ترسیم نماید.
داوینچی فعالیت های علمی و فنی فراوانی داشته كه بعضی از آن ها طراحی شده است، مانند: پل های قطعه قطعه قابل انتقال،كشتی زیر دریایی ، لباس غواسی، هوابر (هلی كوپتر ) بال پرواز، چتر نجات، ارابه داس دار ، تانك جنگی، توپ های سبك، تفنگ نه پر، بمب های انفجاری ، دوربین نجومی، نور افكن، پیچ و مهره و ابزار برای بیرون آوردن پیچ، دستگاهی برای اندازه گیری فشار آب، دستگاهی برای تیز كردن سوزن و ……
برای آنكه عظمت كار داوینچی را درك كنیم، بهتر است شرایط زمانی مكانی او را در نظر بگیریم. وی در زمان لیسانس (نورایش ) و حدود یكصد سال قبل از گالیله زندگی می كرده است، در همان زمانی كه اگر اندیشه های بر خلاف نظر كلیسا ابراز می شد ، اظهار نظر و نابود شدن نیز همان، كما اینكه یك بار از او در نزد پاپ شكایت كردند كه داوینچی بر خلاف شرع كلیسا، به كالبد شكافی می پردازد، كه اگر در آن هنگام فرانسویان به خطه پاپ یورش نمی اوردند، بی گمان داوینچی مورد تكویر و شكنجه قرار می گرفت.
در ان زمان هنوز نو آوری در تكنو لوژی در حكم جنگ با كلیسا بود ، لذا داوینچی خردمند كه از این موضوع كاملا آگاه بود تمام اطلاعات و اكتشافات خود را ناخطی وارونه می گذاشت.
واقعا باید گفت:
ای بسا معنی كه از نا محرمی های زبان با همه شوخی، مقیم پرده های راز ماند
به طور حتم اگر كلیسا از طرح های داوینچی بویی می برد، بی دریغ او را همچون جور دانو برونو (Guorduno Bruno) به كام آتش می سپرد.
شعار داوینجی این بود: روزی كه به شایستگی بگزرد، خوابی خوش در پی دارد، عمری هم كه به شایستگی صرف شود به مرگی خوش می انجامد.
نو آور خطه فلورانس (داوینچی) همواره آفرینش می كرد كه با شناخت و بازآفرینی طبیعت انسانها را از نارسائی و ناسازیها برهاند. طبیعت پیوسته سرچشمه پویا و پویایی برای او بود، مانند: گوته اعتقاد داشت طبیعت همچون یك كتاب است ولی كتابی كه هر صفحه آن دارای معانی و مفاهیم بسیار ژرف، عمیق و شگفت انگیز است. داوینچی نمونه كامل یك انسان پژوهنده و آزماینده جدید بود.
با چشمانی مو شكاف به كائنات نگاه می كرد، از پشت پردهای سفید و سیاه عبور می كرد، و رنگین كمان دلارای آینده را می دید، و رویاهای هنری خود را تحقق می بخشید، او واقعا خفته بیدار بود یعنی:
خــفته بیدار باید پیــش ما تا به بیداری به ببینند خواب ها
درباره او باید همان عبارتی را گفت كه درباره ابو سعید ابو الخیر گفته اند: (كسی از میان ما رفت كه هیچ كس خلف او نبود هیچ كس را از او خلف نیست).
می گویند او یك نابغه بود، امّا نبوغ چیست؟ نبوغ مانند استعداد گویای توانائی شگفت آور انسان است كه بر اثر تحریك محیط، از انسان خارج می شود، انسانها به طور عموم دارای دستگاه عصبی یكسانی هستند كه به اقتضای هزاران هزار تحریك بیرونی به واكنش می پردازند ریشه های اصلی نبوغ داوینچی، مانند سایر نوابغ را باید در محیط پر پیچ و تاب و پر جوش و خروش دوران رنسانس یافت.هیچ مرحله ای از جامعه ثابت نمی ماند ، در هر شرایطی زمامداران به فرودستان خود، به مردم، نمونه استواری می دهند و عملا گام هایی را هم برای بهبود وضع اجتماع بر میدارند. اما پس از چندی همین زمامداران كه اقلیت دیروز بودند از ملت فاصله می گیرند و موجبات استبداد فراهم می آید و مردم را به طغیانی فرا می خوانند كه مرحله بعدی ظهور پیدا می كنند.در زمان داوینچی، رنسانس یا نو زایش ایتالیا مانند سایر اجتماعات كشور های اروپایی آهسته آهسته از مرحله زمین داری به سوداگری انتقال می یافت و از این رو سنت های كهن سستی گرفته و زمینه برای خلاقیت انسانی هموار شده بود. لذا شگفتی استعداد داوینچی و سایر شخصیت های آن زمان را باید در اینجا جستجو كرد.
نوع مطلب : زندگی مردان بزرگ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو