درباره وبلاگ


وبلاک تخصصی بازار سرمایه خواندنی های جذاب -بورس-اخبار اقتصادی-بانک وبیمه-بازاریابی وتبلیغات-مدیر موفق-پزشکی-عکسهای توریستی کشورها

مدیر وبلاگ : وحید شیرزاد
موضوعات
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :چگونه ثروتمند شویم-مدیر خوب- تبلیغات- بازاریابی -فروش موفق- good manager
ما به راحتی میتوانیم ثروتمند شویم
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
جمعه 2 دی 1390 :: نویسنده : وحید شیرزاد

بررسی نقش روابط عمومی در فرآیند توسعه جامعه، یکی از موضوعات اساسی در مطالعات مربوط به این حوزه است.
متاسفانه علی رغم تاکیدات زیاد صاحب نظران این حوزه بر نقش بنیادی روابط عمومی در توسعه، هنوز آثار و ادبیات قابل اتکایی در این خصوص وجود ندارد. لذا به نظر می رسد اهتمام خاص برای پرداختن به موضوع لازم است.
در این مقاله، تلاش می شود تا صرفاً گام اول برداشته شود، امید آنکه اندیشه مندان روابط عمومی، قلم فرسایی لازم را در این خصوص داشته باشند.


توسعه چیست؟
با توجه به شناختی که از روابط عمومی در نزد صاحبنظران این حرفه وجود دارد، ابتدا به تبیین مباحث توسعه و انگاره های اساسی آن می پردازیم. ” توسعه“ از لحاظ لغوی به معنی فراخی و وسعت دادن و بهبود است. یکی از آراء مهم در تبیین مفهوم توسعه، آن را نوعی تغییرات اجتماعی می داند که در سه سطوح اجتماعی، ارزشی و سیاسی رخ می دهد.
مجموعه این تغییرات باید به بروز وضعیت هایی جدید در زمینه رشد تولید، بهبود سلامت عمومی و افزایش میزان امید به زندگی، رفاه مادی بیشتر، ارتباطات گسترده تر و پیچیدگی اجتماعی بیشتر، جایگزینی روابط افقی مبتنی بر مذاکره و چانه زنی به جای روابط عمودی و مبتنی بر اقتدار و حاکمیت قانون منجر شود که در نهایت، گسترش حق انتخاب را بر افراد جامعه ضمانت می کنند.
نظریه مهم دیگری، ”توسعه“ را به معنای ”امکان دسترسی مردم به فرصت های مناسب و پایدار برای ارتقای سطح زندگی خود و دیگران“ معنی می کند. در این نظریه، توسعه صرفاً به معنای بهبود زندگی مادی نیست که انسان صرفاً خوب بپوشد، خوب بنوشد، خوب بخورد و خوب سفر کند، بلکه توسعه واقعی زمانی اتفاق می افتد که انسان بتواند خوب فکر کند، محترم باشد، آزاد باشد، در مسیر کمال و تعالی قدم بردارد، تشویق شود و در تصمیم گیری های مؤثر فرصت مشارکت پیدا کند، مشارکتی که نه تنها نخبگان، بلکه مردم عادی را نیز در بر گیرد و مبتنی بر ”آگاهی راستین“ باشد.
”امیل دورکیم“ جامعه شناس فرانسوی، جامعه توسعه نیافته را، جامعه اخلال مند، ناهماهنگ و نامتعادل می داند و بر این باور است که در یک جامعه توسعه نیافته، بی نظمی اجتماعی، محصول عدم تعادل و نقصان همدردی و یا همفکری بین اعضای یک جامعه است و نشانه های آن را گسترش طلاق، فحشاء، بی عدالتی، فقر، فرار از خانه، مهاجرت، ایدز و روابط اجتماعی ناسالم بر می شمرد که نشانه های یک جامعه بیمار هستند، همانند تب که نشانه بیماری انسان است.
با توجه به مطالب عنوان شده، می توان نتیجه گرفت که توسعه یعنی فاصله گرفتن از یک وضعیت به وضعیتی جدید است که متضمن بهبود بوده و کیفیت زندگی افراد جامعه را در زمینه های مادی و معنوی ارتقاء می دهد.
روابط عمومی چیست ؟
روابط عمومی یک وظیفه برجسته مدیریتی است که هدف آن کمک به حل مسائل یک سازمان و گروه‌های اجتماعی مرتبط با آن است. بی تردید تحقق این هدف، زمانی ممکن است که ابتدا روابط عمومی، اطلاعات مناسبی از لحاظ کمّی و کیفی در اختیار مدیران جامعه و گروه‌های اجتماعی قرار دهد، سپس تلاش کند تا حجم اطلاعات و کیفیت آن بدون دستکاری و حاوی حقیقت، شفافیت و دقت باشد تا فهمی که هر یک از طرفین از طرف مقابل بدست می آورد، یک فهم واقعی باشد؛ چنانکه این روند بدرستی انجام پذیرد، می‌توان گفت روابط عمومی نقش خود را برای تحقق روند مذکور ایفا کرده است.
نقش روابط عمومی در توسعه
پس از آنکه درباره نقش روابط عمومی در توسعه مفهوم و روابط عمومی بحث شد، اینک باید پرسش اصلی این نوشتار را طرح کرد که آیا روابط عمومی می تواند به تحقق توسعه کمک کند؟
به یقین پاسخ به این پرسش، زمانی ممکن است که ابتدا این پرسش را پاسخ دهیم که اصولاً کدام روابط عمومی می تواند به توسعه کمک کند و باز در حالی که ما از نقش روابط عمومی در توسعه بحث می‌کنیم، نظریاتی را به یاد آوریم که روابط عمومی را ذاتاً ضد توسعه به ویژه در بُعد معنوی توسعه می‌دانند. زمانی که افراد سرشناس مثل ”یورگن هابرماس“ فیلسوف و جامعه شناس آلمانی با یک دید انتقادی، روابط عمومی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد، می گوید : ”عقیده آگاه سازی، اطلاع رسانی به مردم به وسیله کارشناسان روابط عمومی، به سمت پذیرش پیام و دستکاری افکار عمومی تغییر جهت داده است.
این دیدگاه، برداشتی از روابط عمومی است که بی تردید، ضد توسعه بوده و پیوندهای توسعه نیافتگی را تعمیق می بخشد.
اینجا، این پرسش پیش می آید که کدام نوع روابط عمومی می تواند در خدمت توسعه بوده و معرف دیدگاه‌های ”روابط عمومی توسعه“ و ”روابط عمومی حامی توسعه“ باشد و اگر ما دیدگاه ”هابرماس“ را بپذیریم، باز می توانیم از” روابط عمومی“ توسعه صحبت کنیم؟
در پاسخ باید گفت، دیدگاه های ”هابرماس“، گویای آن است که نوعی از روابط عمومی وجود دارد که با آنچه که در ابتدا از توسعه مطرح کردیم، مغایرت دارد، چرا که گفت و شنود را توسعه نمی دهد، اطلاعات را تحریف می کند، مشارکت مصنوعی ایجاد می کند، صرفاً مبلغ مدیران است و …
پس می توان نتیجه گرفت روابط عمومی در یک شکل واقعی و بدون تحریف و آنچه که امروز از آن به عنوان یک علم و حرفه یاد می شود، می تواند در خدمت توسعه باشد. برای تنویر بحث مایلم تفکیکی بین ”روابط عمومی لی“ و ”روابط عمومی برنیز“ داشته باشم.
در سال ۱۹۰۶ ”ادوارد. لی“ روابط عمومی را بنا نهاد، در ”اعلامیه اصول“از صداقت، صراحت، شفافیت، دقت و متفاوت بودن روابط عمومی از تبلیغات سخن راند، در حالی که وقتی ”ادوارد. برنیز“ که در سال ۱۹۱۵ ، دیدگاه های خود را در خصوص روابط عمومی منتشر کرد و به عنوان بنیانگذار روابط عمومی مدرن مطرح شد، از توانایی دست اندرکاران روابط عمومی برای خلق رضایت سخت گفت و مهندسی انسانی را مطرح کرد و گفت : ”متخصصان روابط عمومی می‌توانند با استفاده از توانایی های خود، مردم را به هر سویی که بخواهند، سوق دهند“.
من بر این باورم که انتقاد ”هابرماس“ ، متوجه ”روابط عمومی برنیزی“ است و روابط عمومی واقعی نه تنها زمینه ساز توسعه، بلکه باز کننده درها به روی توسعه است.
با این توضیح، مایلم بحث را با نوع شناسی” گرونیک“ از الگوهای روابط عمومی بسط دهم.
”جیمز گرونینگ“ چهار نوع الگو و مدل از روابط عمومی ارائه می کند :- روابط عمومی دو سویه همسنگ با هدف کمک به رفع مشکلات سازمانها و گروه های اجتماعی مرتبط با آنها، به گونه ای که منافع هر دو طرف به طور همتراز تامین شود.
همانطور که از عناوین الگوها می توان دریافت، هیچیک از سه الگوی اول نمی توانند به توسعه کمک کنند، چرا که یا کاملاً یکسویه هستند (الگوهای اول و دوم) و یا نهایتاً به نفع یک طرف ارتباط، فکر وعمل می‌کنند و مردم که هدف نهایی توسعه است، فاقد جایگاه واقعی در این مدلها هستند.
پس نتیجه می گیریم که تنها روابط عمومی برتر و دوسویه همسنگ است که می تواند در خدمت توسعه باشد و به عبارتی می توان آن را ”روابط عمومی توسعه“ یا ”روابط عمومی حامی توسعه“ نام نهاد.
نحوه کمک روابط عمومی به توسعه
با این مقدمه، اگر بپذیریم که روابط عمومی می تواند در ”توسعه“ جامعه، موثر واقع شود، این پرسش مطرح می شود که اصولاً این نقش، چگونه و از طریق کدام کارکردها ممکن است؟
به طور کلی و با توجه به مباحث زیادی که در خصوص نقش رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی و یا به طور کلی نقش ارتباطات در توسعه مطرح شده است، می توان نقش روابط عمومی را در توسعه و یا وظایف ”روابط عمومی توسعه“ را به شرح زیر عنوان کرد :
نشر دانش و توسعه آگاهی
نقش روابط عمومی را در جامعه کنونی که به نظر می رسد در بین عناوین متعدد اطلاعاتی به آن، باید ”جامعه دانش“ را به نقل از ”پیتر دراکر“ ، شایسته‌تر دانست، دانش مداری و دانش گستری عنوان کرد که حاصل آن توسعه آگاهی در جامعه است. روابط عمومی این نقش را به طرق مختلف و از طریق کاربرد تکنیک های اختصاصی و عاریتی انجام می دهد.
برای مثال ارسال خبر یا تولید خبرنامه، جلوه هایی از نشر دانش در روابط عمومی هستند که باید مبتنی بر اصول روابط عمومی، حاوی صراحت، صداقت، مبتنی بر تحقیق، غیر جانبدارانه، واقعی و در خدمت اهداف متعالی جامعه و انسانها باشد.
همچنین باید در نظر داشت که ”آگاهی“ مورد نظر روابط عمومی که می تواند برای توسعه، راهگشا و مفید باشد، آگاهی انتقادی، واقعی و محصول گفت و شنود بین مدیران و گروه های اجتماعی از یکسو و گروه های اجتماعی مختلف و متعدد با هم از سوی دیگر در یک فضای آزاد، همسنگ و برابر است که بی تردید در آن، هر دو طرف گفت و شنود، حق اظهار نظر داشته و استدلال و عقلانیت، معیار پذیرش دیدگاه‌های طرفین است.
نتیجه مهم این کارکرد، زمینه سازی فکری و فرهنگی برای اجرای برنامه‌های توسعه است.
۱- ”روابط عمومی انتشاراتی، تبلیغاتی“ با هدف ایجاد انگیزه و ترغیب ۲- ”روابط عمومی اطلاع رسانی عمومی“ با هدف انتقال و انعکاس اطلاعات سازمانها به مردم ۳- روابط عمومی دو سویه با هدف ایجاد آشتی، حل اختلاف و جلب موافقت گروه های اجتماعی به نفع سازمان ۱- ۲- توسعه تحلیل و مطالعات افکار عمومی
بر اساس یک نظر معروف، فاصله بین کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته، صرفاً یک نقطه است و آن اینکه هر جا ”تجلیل“ اصالت دارد، نشانه توسعه نیافتگی و هر جا که ”تحلیل“حاکم باشد، نشانه توسعه یافتگی است. از طرف دیگر احترام گذاشتن به انسانها که محور توسعه هستند و به ویژه افکار آنان و بهره برداری از آرای مردم در تصمیم سازیها و تصمیم گیریها، در گرو عملکرد روابط عمومی در زمینه مطالعات افکار عمومی به شیوه های علمی و انتقال و تاکید بر توجه به آنها در نزد مدیران است.
- جلب مشارکت مردمی و اصلاح سیاستها و عملکرد مدیریتی
یکی از رموز توفیق سیاستهای توسعه در هر جامعه‌ای، مشارکت مردم در فرآیند توسعه است.
یکی از توانمندیهای ارزنده روابط عمومی ، توان جلب مشارکت مردمی است که از طریق توسعه شناخت، معرفی راه های مشارکت، ارتباط دادن موضوع مشارکت به منافع فردی و گروهی مشارکت کنندگان و هدایت آنان به سمت توجه به اطلاعاتی که این امر را ممکن می‌سازد، به دست می آید. روابط عمومی در شکل آرمانی خود، ”مشارکت واقعی“ را ایجاد می کند و از هر گونه کمک به ایجاد ”مشارکت مصنوعی“ و احتمالاً ”گزینشی“ خودداری می‌کند.
از طرف دیگر، با مطالعه مستمر بازخورد عملکرد مدیران و انتقال آن، همواره می کوشد تا با رعایت یکی از قوانین طلایی روابط عمومی تحت عنوان ”قانون مراقبت از رفتار مدیران“ ، در صدد اصلاح سیاستهای مدیریتی و مدیران جامعه باشد که محصول این کارکرد را می توان ”بازتابندگی توسعه‌ای“ نام داد، به این ترتیب که مدیران جامعه می توانند همواره از طریق روابط عمومی، عملکرد توسعه را مجدداً مشاهده و نقاط ضعف و قوت را بررسی کنند.
کاهش شکاف ها و نابرابریهای اطلاعاتی
یکی از نکات راهبردی در روابط عمومی آرمانی، فراموش نکردن گروه های اجتماعی حاشیه‌ای است. گروه های حاشیه‌ای، در برابر گروه های اجتماعی کلیدی قرار دارند. گرچه توجه به اثر بخشی بر اساس هدف گذاری و اولویت شناسی انجام می پذیرد و بر اساس آنها، گروه های کلیدی در پیکار ارتباطی مشخص می شوند. لیکن در پیکار ارتباطی، تعیین گروه های حاشیه ای و برنامه ریزی ویژه برای قدرت بخشی به آنها ضروری است. به عبارت دیگر، توجه به گروه های مخاطب کلیدی، نباید به حاشیه رانی گروه های مخاطب غیر کلیدی منجر شود. این رویکرد را می توان یک رویکرد عدالت گرایانه در کار روابط عومی دانست و آن را به ضرورت کاهش نابرابریهای اطلاعاتی نیز تعمیم داد.
بنابراین، یکی از وظایف بسیار مهم روابط عمومی در برنامه های توسعه، رساندن اطلاعات به کلیه بخشهای جامعه است تا همگی آنها فرصت مداخله و مشارکت در توسعه را داشته باشند.
افزون بر آن، رفع شکاف های اطلاعاتی نیز ضروری است. ”تیکور“ ، ”دونووور“ و ”اُولین“ در بیان فرضیه ”شکاف آگاهی“ یا اطلاعات، مفهوم شکاف را این گونه تعریف می کنند : ”به همراه افزایش انتشار اطلاعات رسانه های جمعی در یک نظام اجتماعی، بخش هایی از جمعیت که پایگاه پایینی دارند، اطلاعات را کسب می کنند و در نتیجه، شکاف آگاهی میان این دو بخش، به جای کاهش، افزایش می یابد.“ از اولین کسانی که این موضوع را در پژوهش های ارتباط جمعی و روابط عمومی مورد بحث قرار دادند، ”هایمن“ و ”شیتسلی“ بودند که اصطلاح ”بی خبران همیشگی“ را در مورد کسانی که به خود اجازه آگاه شدن نمی دهند، ابداع کردند.“
بنابراین روابط عمومی می تواند با غلبه بر ”حاشینه نشینی اطلاعاتی“ و فعال سازی حاشیه رانده شدگان اطلاعاتی، کل جامعه را در متن برنامه های توسعه قرار دهد.
همانطور که ”آنتونی گیدتز“ جامعه شناس آلمانی مطرح می کند، از آثار مدرنتیته، یکی ”دور گزینی“ است که بر اساس توسعه روابط به شکل غیر فیزیکی و ارتباط الکترونیک مد نظر قرار می گیرد و دومی ”نهفتگی زایی“ است که روابط اجتماعی را از زمینه های محدود نزدیک به زمینه های نامحدود مکانی و زمانی سوق می دهد ، باید برای کمک به روند توسعه، ابزارهای مناسبی را بکار گرفت. مثلاً استفاده صرف از سایت برای ارتقای سلامت عمومی در جامعه‌ای مثل ایران، دامن زدن به شکاف آگاهی است و باید به اطلاع رسانی محلی مثل استفاده از ”مروج سلامت“ و یا رسانه های سنتی روی آورد.
علاوه بر کارکردهای یاد شده، ایفای نقش مؤثر در مدیریت بحران را نیز به این فهرست اضافه کرد.
نتیجه گیری :
با توجه به آنچه در ابتدای این بحث به عنوان بعضی از نتایج توسعه مطرح شد، مثل رشد اقتصادی، ارتقای سلامت عمومی، حاکمیت روابط افقی، جایگزینی روابط مبتنی بر مذاکره به جای اقتدار، امکان تفکر، احساس کفایت و شایستگی، آزادی، مشارکت واقعی، کرامت داشتن و … و نیز با توجه به مواردی که به عنوان زمینه های کمک روابط عمومی به توسعه مطرح شد، همچون نشر و توسعه آگاهی و فرهنگ سازی، توسعه تحلیل و مطالعات افکار عمومی، جلب مشارکت مردمی و اصلاح عملکرد مدیریتی و کاهش نابرابریهای اطلاعاتی و قدرت بخشی به حاشیه رانده شدگان اطلاعاتی، می توان نتیجه گرفت که روابط عمومی در رسیدن به هر یک از نتایج می تواند کمک های خود را بروز دهد. برای مثال اگر یکی از نتایج توسعه را دستیابی به ارتقای سطح سلامت عمومی و افزایش ”میزان امید به زندگی“ بدانیم، مکانیسم کمک روابط عمومی را این گونه تبیین می کنیم.
می دانیم که خمیر مایه هر تصمیم گیری که نهایتاً به رفتار منجر می شود، آگاهی و اطلاعات است. اگر جامعه مفروض، دارای آگاهیهای کافی در زمینه اهمیت و نحوه حفظ سلامت خود باشد، به گونه‌ای که بر اساس  یکی از قوانین طلایی روابط عمومی به نام ”قانون طلایی گفتمان“، نشر دانش و آگاهی رسانی در حد کفایت باشد، می توان امیدوار شد که اعضای آن جامعه، توانمندی لازم را برای حفظ خود در برابر تهدید کننده‌های سلامت دارند. آنگاه روابط عمومی می تواند با بهره گیری از ”نظریه وضعیتی در روابط عمومی“ به جلب مشارکت عمومی برای رسیدن به این هدف اقدام کند و با توسعه تحلیل و مطالعات افکار عمومی، دلایل ضعف آگاهی و عدم مشارکت ها و وضعیت ”حاشیه رانده شدگان“ یا محروم ماندگان از دریافت آگاهیها را دریافته و آنها را در اصلاح عملکرد مدیران سلامت جامعه بکار گیرد. در چنین وضعیتی است که می توان به کمک روابط عمومی برای حصول یکی از نتایج توسعه دل بست، به شرطی که دست اندرکاران روابط عمومی نیز در استفاده از شیوه ها و تکنیک هایی که از طریق آنها در پی کمک به فرآیند توسعه هستند، اهداف و نتایج توسعه را مد نظر داشته باشند. برای مثال حصول به نتیجه یاد شده بر اساس استفاده از ابزارهای نامناسب و یا شیوه های اقتدار گرایانه ممکن نیست.نوشته: هوشمند سفیدی
مدیر مسئول روزنامه آرمان روابط عمومی
۳ ۴-

web site:tablighcity.com

نوع مطلب : مدیریت تبلیغات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 3 تیر 1398 08:20 ق.ظ

You actually suggested that effectively.
cialis venta a domicilio cialis baratos compran uk cialis tadalafil cialis usa cost buying brand cialis online when can i take another cialis click here to buy cialis cialis generico in farmacia generic cialis soft gels price cialis wal mart pharmacy
یکشنبه 2 تیر 1398 01:51 ق.ظ

Really quite a lot of very good information!
cialis professional yohimbe cialis uk next day we like it cialis price non 5 mg cialis generici generic cialis levitra cialis pills boards wow cialis 20 cialis tablets cialis generico lilly legalidad de comprar cialis
شنبه 1 تیر 1398 08:45 ق.ظ

Appreciate it! Ample postings.

viagra vs cialis vs levitra discount cialis tesco price cialis acquisto online cialis cialis venta a domicilio we use it 50 mg cialis dose cialis 5 effetti collaterali cialis reviews cialis prezzo in linea basso cialis 5 mg scheda tecnica
جمعه 31 خرداد 1398 01:02 ق.ظ

Superb write ups. Regards!
cuanto cuesta cialis yaho non 5 mg cialis generici buy name brand cialis on line cialis en mexico precio legalidad de comprar cialis cialis 5 mg para diabeticos venta de cialis canada viagra vs cialis vs levitra cialis generique how does cialis work
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:59 ب.ظ

Terrific stuff. Appreciate it.
buy cialis online opinioni cialis generico click now cialis from canada cialis generisches kanada dose size of cialis i recommend cialis generico prix cialis once a da cialis uk next day cialis usa cost tadalafil 10 mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:15 ق.ظ

With thanks, I value this.
cialis cipla best buy acheter du cialis a geneve if a woman takes a mans cialis best generic drugs cialis cialis generique 5 mg pastillas cialis y alcoho cialis 20 mg cut in half does cialis cause gout cialis y deporte cialis manufacturer coupon
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:15 ب.ظ

Thanks a lot! Terrific stuff!
cialis pills boards i recommend cialis generico cialis prices online cialis generic cialis pill online safe site to buy cialis online acheter du cialis a geneve cialis e hiv buy cialis online cheapest walgreens price for cialis
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:23 ق.ظ

You made your stand very well.!
cialis herbs chinese cialis 50 mg il cialis quanto costa cialis 20 mg cut in half generic cialis with dapoxetine buy cialis online cheapest cialis herbs are there generic cialis acheter cialis kamagra cialis soft tabs for sale
شنبه 18 خرداد 1398 12:19 ق.ظ

Lovely posts. Appreciate it.
cialis 30 day trial coupon free cialis cialis per paypa 40 mg cialis what if i take cialis generika ou acheter du cialis pas cher ou trouver cialis sur le net cialis online deutschland we like it safe cheap cialis how do cialis pills work
جمعه 23 فروردین 1398 01:36 ب.ظ

Wow all kinds of amazing tips.
canada medications cheap canadian pharmacycanadian pharmacy canadian pharmaceuticals nafta drugs for sale deep web drugs for sale in uk Canadian Pharmacy USA canadian viagra canadian discount pharmacies in canada order canadian prescriptions online canadian rx world pharmacy
چهارشنبه 21 فروردین 1398 11:16 ب.ظ

Whoa all kinds of valuable information.
canada medication canadian pharmacy meds drugs for sale in mexico canadian pharmacy uk delivery drugstore online shopping canadian pharcharmy online24 drugs for sale deep web canada medication list canadian online pharmacies reviews canadian pharmacies that ship to us
جمعه 16 آذر 1397 04:14 ق.ظ

Amazing information, Thanks!
cialis uk cialis farmacias guadalajara cialis prezzo al pubblico cialis 5mg billiger cialis diario compra cialis generic tadalafil buy cialis 10mg prix pharmaci generic cialis pill online cialis generico milano cialis coupons printable
سه شنبه 13 آذر 1397 02:56 ب.ظ

Info certainly utilized!!
we like it safe cheap cialis generic cialis how to buy cialis online usa 5 mg cialis coupon printable buy cialis cheap 10 mg cialis uk next day cialis daily new zealand compare prices cialis uk usa cialis online brand cialis nl
دوشنبه 12 آذر 1397 02:26 ب.ظ

Whoa a lot of amazing tips!
side effects of cialis cialis pills cialis generic tadalafil buy buy cialis cialis 05 cialis kaufen we recommend cheapest cialis cialis baratos compran uk cialis kaufen cialis canada on line
یکشنبه 11 آذر 1397 02:37 ب.ظ

You actually mentioned this well!
recommended site cialis kanada i recommend cialis generico are there generic cialis tadalafil 20mg cialis kaufen bankberweisung prezzo cialis a buon mercato cialis taglich fast cialis online cialis great britain we like it safe cheap cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 02:58 ق.ظ

You said it nicely..
we like it safe cheap cialis cialis manufacturer coupon cialis 5 mg effetti collateral cialis per paypa deutschland cialis online we recommend cialis info recommended site cialis kanada ou trouver cialis sur le net free cialis we recommend cheapest cialis
شنبه 10 آذر 1397 02:32 ق.ظ

Cheers! Very good information.
cialis mit grapefruitsaft if a woman takes a mans cialis cialis for sale south africa miglior cialis generico cialis 30 day sample comprar cialis navarr estudios de cialis genricos only best offers 100mg cialis look here cialis cheap canada miglior cialis generico
جمعه 9 آذر 1397 03:13 ب.ظ

Regards, I like this!
cialis 10mg prix pharmaci cialis per paypa buy brand cialis cheap purchasing cialis on the internet buy online cialis 5mg buy original cialis generic cialis at walmart we choice cialis uk discount cialis canada discount drugs cialis
جمعه 9 آذر 1397 03:26 ق.ظ

Seriously a good deal of useful advice.
cialis baratos compran uk cialis 30 day trial coupon cialis canada on line low cost cialis 20mg where to buy cialis in ontario cialis uk non 5 mg cialis generici prix de cialis precios de cialis generico how do cialis pills work
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:08 ب.ظ

Excellent write ups. Thanks a lot.
cialis y deporte cialis pas cher paris cialis online cialis official site cialis 50 mg soft tab cialis dosage recommendations buy cialis cialis coupons enter site natural cialis precios cialis peru
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:06 ق.ظ

Cheers, Good stuff.
click now buy cialis brand cialis uk the best choice cialis woman cialis daily generic cialis levitra cialis free trial cialis 5 mg para diabeticos free generic cialis generic low dose cialis no prescription cialis cheap
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:35 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis online napol ou trouver cialis sur le net canada discount drugs cialis fast cialis online low dose cialis blood pressure achat cialis en suisse price cialis per pill price cialis wal mart pharmacy cipla cialis online cialis cuantos mg hay
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:26 ب.ظ

Thank you. Terrific information!
buy levitra 20 mg levitra 10 mg kopen vardenafil 20mg buy levitra online levitra online levitra 20 mg buy levitra 10mg levitra 20mg levitra 10 mg prezzo buy levitra generic
سه شنبه 10 مهر 1397 12:14 ب.ظ

You stated this well!
cuanto cuesta cialis yaho discount cialis cialis 20 mg effectiveness cialis y deporte cialis from canada cialis 5mg billiger click here cialis daily uk cialis rezeptfrei generico cialis mexico cilas
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:45 ق.ظ

Thanks a lot! An abundance of advice.

we recommend cheapest cialis cialis for sale south africa comprar cialis navarr where cheapest cialis costo in farmacia cialis 40 mg cialis what if i take cialis kaufen wo comprar cialis 10 espa241a cialis venta a domicilio prix cialis once a da
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:40 ب.ظ

Terrific content. Regards!
drugstore online shopping reviews pharmacy canadian online pharmacies legitimate canadian pharmacies that are legit most reliable canadian pharmacies pharmacy canada canadian drugs canadian online pharmacies canadian pharmacies online prescriptions canada medications cheap
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:49 ق.ظ

Well expressed truly. !
safe place to buy viagra online buy viagra next day delivery sildenafil buy uk canadian pharmacy viagra buy viagra online no prescription how to get viagra uk low price viagra pills order pharmacy online where can you purchase viagra buy cheap viagra online with prescription
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:08 ق.ظ

Seriously tons of helpful knowledge.
order a sample of cialis warnings for cialis usa cialis online cialis qualitat prescription doctor cialis deutschland cialis online how to purchase cialis on line cialis for sale in europa prices on cialis 10 mg click now buy cialis brand
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:38 ق.ظ

Effectively spoken truly. !
buy viagra overnight shipping sildenafil buy online uk sildenafil prescription sildenafil usa buy viagra internet where to buy viagra uk where can you buy viagra online safely buy viagra superdrug usa online pharmacy how to buy viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 06:00 ب.ظ

You said this adequately.
we choice cialis pfizer india cialis canadian drugs cialis generico milano buy cheap cialis in uk tadalafilo cialis cost cialis generico en mexico import cialis enter site natural cialis cialis dosage amounts
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو